FELINOTERAPIA

 

Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor mgr Grażyny Budzyń w Zespole Szkół nr 6 – Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 i Gimnazjum Specjalnego nr 19 w Toruniu,  od grudnia 2005 roku zaczęły się zajęcia z felinoterapii dla dzieci niepełnosprawnych z oddziałów przedszkolnych, szkoły podstawowej i gimnazjum. W chwili obecnej powstaje cały program dotyczący zajęć felinoterapeutycznych mający na celu przełamanie barier i lęków oraz poznanie otaczającego ich świata. W szkole powstaje klub kota, a nad całością programu z ramienia dyrekcji czuwa Pani mgr Beata Gajewska, będąca cały czas w kontakcie z moją hodowlą. Dzieci na zajęciach plastycznych wykonały prace o kociej tematyce, uważam te dzieła za największe wyróżnienia dla kotów i dla siebie, zajmują one honorowe miejsce wśród  rozet i pucharów zdobytych na wystawach. Polski związek Felinologiczny, którego Prezesem jest Pani Bogusława Czarnecka przyjął honorowy patronat nad Klubem Kota, a podczas III Pokazu Kotów Rasowych w Toruniu, dzieci z Zespołu Szkół nr 6 były honorowymi gośćmi. Do programu felinoterpaeutycznego udało nam się pozyskać także Pana dr  Pawła Sucheckiego z Kliniki Weterynaryjnej w Toruniu, który ma przybliżyć dzieciom zawód weterynarza oraz  opowiedzieć o leczeniu zwierząt. Wiem, że współpraca ze szkołą pozwoli dzieciom dać szansę na rozwój intelektualny i pozwoli im rozszerzyć horyzonty myślowe oraz  wyzwoli w nich ukryte talenty.

 

Koty , a szczególnie Gucio wywołały u dzieci i nie tylko niekończące się opowieści o kotach. Kontakt z kotami ma przełożenie na życie rodzinne , a dowodem tego są rysunki  Zosi Wiśniewskiej – córki jednej z Pań nauczycielek,  która widząc tylko zdjęcia Gucia i Kluska  w Internecie i słysząc opowiadania mamy o tych kotach namalowała obu kocich panów. Te dwa rysunki są  dowodem tego, że nie tylko obcowanie z kotem , ale i opowieści o nim potrafiła w dzieciach wzbudzić zainteresowanie czymś co niby jest tak pospolite , a jednak pasjonujące. Myślę, że te prace odzwierciedlają właśnie  to, że Zosia potrafi kochać zwierzęta i byłaby ich świetną opiekunką na długie lata, zawdzięcza to rodzicom ,którzy potrafili wzbudzić w niej odpowiedzialność i troskę o kogoś.

Dzieci z Zespołu Szkół nr 6 w Toruniu, też już teraz wiedzą o tym, że kot to nie tylko zwierzę, ale i obowiązek, troska oraz miłość o kogoś drugiego, czują się wtedy potrzebne, potrafią kochać i być kochane.

 

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY POMOGLI ZORGANIZOWAĆ LEKCJE FELINOTERAPII I SĄ ORĘDOWNIKAMI KOTÓW.

 

Mirosław Tomasz Wende

 

Autor Zosia Wiśniewska